top of page

Kaip įprastai veikia virškinimo sistema?

Virškinimas prasideda dar burnoje, kurioje kramtote maistą. Prarytas maistas slysta žemyn stemple (1) į skrandį.
Skrandis veikia kaip mikseris, kuris kartu su virškinimo sultimis suskaido maistą iki dar skystesnės masės ir pasiunčia jį į klubinę arba plonąją žarną (2).
Maistas toliau keliauja plonąja žarna (maisto masės judėjimą žemyn skatina ritmingas žarnų sienelių susitraukinėjimas, vadinamas peristaltika).
Maistui keliaujant žarnynu, organizmas pasisavina daugybę maisto medžiagų, todėl iš visos masės lieka tik nesuskaidytos medžiagos ir vanduo. Tuomet storosios žarnos (3) darbas yra gražinti į organizmą visą vandenį, paliekant nesuvirškintas maisto medžiagas (išmatas) pusiau kietu pavidalu.
Storoji žarna užsibaigia tiesiąja žarna (4), į kurią, prieš išmatoms pasišalinant pro išangę, (5) patenka tas pats nesuvirškintas maistas.

 

Normalus virškinimas
  1. Stemplė

  2. Plonoji žarna

  3. Storoji žarna

  4. Tiesioji žarna

  5. Išangė

Virškinimo sistema

Kas yra stoma?

Žodis „stoma“ yra kilęs iš graikų kalbos žodžių „burna“ arba „anga“.

Kai nesuvirškintos maisto medžiagos (išmatos) negali būti pašalintos iš organizmo įprastiniu būdu, chirurgas operacijos metu paciento plonąją arba storąją žarną priveda prie pilvo paviršiaus. Paviršiuje suformuojama anga, vadinama stoma. Jeigu stoma yra suformuojama naudojant plonąją žarną, kitaip ji vadinama ileostoma, jei storąją - kolostoma.

Pro stomą pasišalinusios išmatos patenka į aplink stomą pritvirtintą specialų išmatų rinktuvą (stomos maišelį).

 

Kas yra stoma

Kolostoma

  1. Stemplė

  2. Plonoji žarna

  3. Storoji žarna

  4. Tiesioji žarna

  5. Išangė

   C. Kolosotma

Kolostoma grafikas

Ileostoma

  1. Stemplė

  2. Plonoji žarna

  3. Storoji žarna

  4. Tiesioji žarna

  5. Išangė

   I.  Ileostoma

Ileostoma grafikas

Kaip atrodo stoma

Stomos vaizdas priklauso nuo to, kokio tipo stoma suformuota.

Ileostoma dažniausiai yra formuojama dešinėje pilvo pusėje, tačiau, jei prieš tai yra buvę operacijų, po kurių liko randų, ileostoma gali būti formuojama kairėje. Iš plonosios žarnos formuojama Ileostoma yra panaši į mažą rausvos spalvos angą. Nors ileostoma atrodo jautri palietus, tačiau taip nėra.

Kolostoma yra formuojama kairėje pilvo pusėje.

 

Kaip atrodo stoma

Ileostoma

ileostoma

Kolostoma

kolostoma

Pooperacinis laikotarpis

Atsibudus po operacijos pirmiausia pastebėsite prie Jūsų prijungtus įvairius vamzdelius, taip pat galite jaustis šiek tiek apsvaigęs. Po bet kokios operacijos taip jaustis yra normalu.

Per artimiausias dienas visi vamzdeliai palaipsniui bus išimti, Jūs jausitės daug stipresni, galėsite patys valgyti ir gerti.

Jūsų stoma pradės veikti jau po keleto dienų, todėl prižiūrėti ją reikėtų pratintis kaip galima greičiau. Iš pradžių stoma bus patinusi, aplink ją matysis siūlės, o naudojamas maišelis pradžioje bus perregimas. Vis gi tinimas greitai atslūgs, o siūlės arba ištirps pačios, arba bus išimtos. Stoma taps mažesnė ir tvarkinga.

Ligoninėje praleisite apytiksliai nuo 5 iki 10 dienų. Stomą prižiūrinti slaugytoja pamokys Jus, kaip pasikeisti išmatų rinktuvą, kaip pamatuoti stomos dydį, kad žinotumėte, kokia turi būti maišelio anga, ir kaip bendrai prižiūrėti savo stomą. Stomą prižiūrinti slaugytoja taip pat parodys, kokių tipų būna išmatų rinktuvai, ir Jums parinks tinkamiausią.

 

Išvykimas iš ligoninės

Prieš išvykstant iš ligoninės Jums bus paaiškinta, kaip susisiekti su stomos priežiūros specialistu, jei iškiltų klausimų ar norėtumėte patarimo. Jums taip pat iškart bus suplanuotas vizitas į ligoninę kitai apžiūrai. Išvykstant gausite išmatų rinktuvų atsargų bei išsamų sąrašą visų Jūsų naudojamų priemonių, kurių recepto galėtumėte paprašyti savo gydytojo, kai jos pasibaigs.

Grįžus namo pagalbos galėsite kreiptis į stomos priežiūros specialistą. Stomos priežiūros specialistui galima skambinti telefonu.


 

Pooperacinis laikotarpis
Išvykimas iš ligoninės
bottom of page